Viewer:           Sun November 18, 2018

DODDELHI.COM

Lok Sabha Members List
A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z
Andaman & Nicobar Islands
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Bishnu Pada Ray
Andaman & Nicobar Islands
BJP
Andhra Pradesh
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Rathod Ramesh
Adilabad
TDP
2.
Dr. G. Vivekanand
Peddapalle
INC
3.
Ponnam Prabhakar
Karimnagar
INC
4.
Yaskhi Madhu Goud
Nizamabad
INC
5.
Suresh Kumar Shetkar
Zahirabad
INC
6.
Vijaya Shanthi M
Medak
TRS
7.
Sarvey Sathyanarayana
Malkajgiri
INC
8.
Anjan Kumar Yadav M
Secundrabad
INC
9.
Asaduddin Owaisi
Hyderabad
AIMEIM
10.
Jaipal Reddy Sudini
Chevella
INC
11.
K Chandrasekhar Rao
Mahbubnagar
TRS
12.
Dr. Manda Jagannath
Nagarkurnool
INC
13.
Gutha Sukender Reddy
Nalgonda
INC
14.
Komatireddy Raj Gopal Reddy
Bhongir
INC
15.
Rajaiah Siricilla
Warangal
INC
16.
P. Balram
Mahabubabad
INC
17.
Nama Nageswara Rao
Khammam
TDP
18.
Deo, Shri V. Kishore Chandra S.
Araku
INC
19.
Killi,Dr. (Smt.) Kruparani
Srikakulam
INC
20.
Jhansi Lakshmi Botcha
Vizianagaram
INC
21.
Daggubati Purandeswari
Visakhapatnam
INC
22.
Sabbam Hari
Anakapalli
INC
23.
M. M.Pallamraju
Kakinada
INC
24.
G.V.Harsha Kumar
Amalapuram
INC
25.
Aruna Kumar Vundavalli
Rajahmundry
INC
26.
Bapiraju Kanumuru
Narsapuram
INC
27.
Kavuri Sambasiva Rao
Eluru
INC
28.
Konakalla Narayana Rao
Machilipatnam
TDP
29.
Lagadapati Raja Gopal
Vijayawada
INC
30.
Rayapati Sambasiva Rao
Guntur
INC
31.
Modugula Venugopala Reddy
Narasaraopet
TDP
32.
Panabaka Lakshmi
Bapatla
INC
33.
Magunta Srinivasulu Reddy
Ongole
INC
34.
S. P. Y. Reddy
Nandyal
INC
35.
Kotla Jaya Surya Prakash Reddy
Kurnool
INC
36.
Anantha Venkata Rami Reddy
Anantapur
INC
37.
Kristappa Nimmala
Hindupur
TDP
38.
Y. S. Jagan Mohan Reddy
Kadapa
YSRCP
39.
Mekapati Rajamohan Reddy
Nellore
INC
40.
Chinta Mohan
Tirupati
INC
41.
Annayyagari Sai Prathap
Rajampet
INC
42.
Naramalli Sivaprasad
Chittoor
TDP
Arunachal Pradesh
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Takam Sanjoy, Shri
Arunachal West
INC
2.
Ninong Ering
Arunachal East
INC
Assam
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Lalit Mohan Suklabaidya
Karimganj
INC
2.
Kabindra Purkayastha
Silchar
BJP
3.
Biren Singh Engti
Autonomous District
INC
4.
Badruddin Ajmal
Dhubri
AUDF
5.
Sansuma Khunggur Bwiswmuthiary
Kokrajhar
BPF
6.
Ismail Hussain
Barpeta
INC
7.
Bijoya Chakravarty
Gauhati
BJP
8.
Ramen Deka
Mangaldoi
BJP
9.
Joseph Toppo
Tezpur
AGP
10.
Rajen Gohain
Nowgong
BJP
11.
Dip Gogoi
Kaliabor
INC
12.
Bijoy Krishna Handique
Jorhat
INC
13.
Paban Singh Ghatowar
Dibrugarh
INC
14.
Ranee Narah
Lakhimpur
INC
Bihar
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Baidyanath Prasad Mahto
Valmiki Nagar
JD (U)
2.
Dr. Sanjay Jaiswal
Paschim Champaran
BJP
3.
Radha Mohan Singh
Purvi Champaran
BJP
4.
Rama Devi
Sheohar
BJP
5.
Arjun Roy
Sitamarhi
JD (U)
6.
Hukmadeo Narayan Yadav
Madhubani
BJP
7.
Mangani Lal Mandal
Jhanjharpur
JD (U)
8.
Vishwa Mohan Kumar
Supaul
JD (U)
9.
Pradeep Kumar Singh
Araria
BJP
10.
Mohammad Asrarul Haque
Kishanganj
INC
11.
Nikhil Kumar Choudhary
Katihar
BJP
12.
Uday Singh Alias Pappu Singh
Purnia
BJP
13.
Sharad Yadav
Madhepura
JD (U)
14.
Kirti Azad
Darbhanga
BJP
15.
Captain Jai Narayan Prasad Nishad
Muzaffarpur
JD (U)
16.
Raghuvansh Prasad Singh
Vaishali
RJD
17.
Purnmasi Ram
Gopalganj
JD (U)
18.
Om Prakash Yadav
Siwan
Independent
19.
Uma Shanaker Singh
Maharajganj
RJD
20.
Lalu Prasad
Saran
RJD
21.
Ram Sundar Das
Hajipur
JD (U)
22.
Aswamedh Devi
Ujiarpur
JD (U)
23.
Maheshwar Hazari
Samastipur
JD (U)
24.
Dr. Monazir Hassan
Begusarai
JD (U)
25.
Dinesh Chandra Yadav
Khagaria
JD (U)
26.
Syed Shahnawaz Hussain
Bhagalpur
BJP
27.
Putul Kumari
Banka
Independent
28.
Rajiv Ranjan Singh
Munger
JD (U)
29.
Kaushalendra Kumar
Nalanda
JD (U)
30.
Shatrughan Sinha
Patna Sahib
BJP
31.
Ranjan Prasad Yadav
Pataliputra
JD (U)
32.
Meena Singh
Arrah
JD (U)
33.
Jagada Nand Singh
Buxar
RJD
34.
Meira Kumar
Sasaram
INC
35.
Mahabali Singh
Karakat
JD (U)
36.
Jagdish Sharma
Jahanabad
JD (U)
37.
Sushil Kumar Singh
Aurangabad
JD (U)
38.
Hari Manjhi
Gaya
BJP
39.
Bhola Singh
Nawada
BJP
40.
Bhudeo Choudhary
Jamui
JD (U)
Chandigarh
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Pawan Kumar Bansal
Chandigarh
INC
Chattisgarh
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Murarilal Singh
Sarguja
BJP
2.
Vishnu Deo Sai
Raigarh
BJP
3.
Shrimati Kamla Devi Patle
Janjgir-Champa
BJP
4.
Charan Das Mahant
Korba
INC
5.
Dilip Singh Judev
Bilaspur
BJP
6.
Madhusudan Yadav
Rajnandgaon
BJP
7.
Saroj Pandey
Durg
BJP
8.
Ramesh Bais
Raipur
BJP
9.
Chandulal Sahu
Mahasamund
BJP
10.
Dinesh Kashyap
Bastar
BJP
11.
Sohan Potai
Kanker
BJP
Dadra & Nagar Haveli
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Patel Natubhai Gomanbhai
Dadar & Nagar Haveli
BJP
Daman & Diu
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Lalubhai Patel
Daman & Diu
BJP
Goa
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Shripad Yesso Naik
North Goa
BJP
2.
Cosme Francisco Caitano Sardinha
South Goa
INC
Gujarat
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Jat Poonamben Veljibhai
Kachchh
BJP
2.
Gadhvi Mukeshkumar Bheiravdanji
Banaskantha
INC
3.
Jagdish Thakor
Patan
INC
4.
Patel, Smt. Jayshreeben
Mehesana
BJP
5.
Chauhan Mahendrasinh
Sabarkantha
BJP
6.
L. K. Advani
Gandhinagar
BJP
7.
Harin Pathak
Ahmedabad East
BJP
8.
Solanki, Dr. Kirit Premjibhai
Ahmedabad West
BJP
9.
Koli Patel Somabhai Gandalal
Surendranagar
INC
10.
Kuvarjibhai Mohanbhai Bavalia
Rajkot
INC
11.
Radadiya Vitthalbhai Hansrajbhai
Porbandar
INC
12.
Ahir Vikrambhai Arjanbhai Madam
Jamnagar
INC
13.
Solanki Dinubhai Boghabhai
Junagadh
BJP
14.
Kachhadia Naranbhai
Amreli
BJP
15.
Rajendrasinh Ghanshyamsinh Rana
Bhavnagar
BJP
16.
Solanki Bharatbhai Madhavsinh
Anand
INC
17.
Dinsha Patel
Kheda
INC
18.
Chauhan Prabhatsinh Pratapsinh
Panchmahal
BJP
19.
Dr. Prabha Kishor Taviad
Dahod
INC
20.
Balkrishna Khanderao Shukla
Vadodara
BJP
21.
Rathwa Ramsingbhai Patalbhai
Chhota Udaipur
BJP
22.
Mansukhbhai Dhanjibhai Vasava
Bharuch
BJP
23.
Chaudhari Tusharbhai Amrasinhbhai
Bardoli
INC
24.
Shrimati Darshana Vikram Jardosh
Surat
BJP
25.
C. R. Patil
Navsari
BJP
26.
Kishanbhai Vestabhai Patel
Valsad
INC
Haryana
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Selja
Ambala
INC
2.
Naveen Jindal
Kurukshetra
INC
3.
Ashok Tanwar
Sirsa
INC
4.
Bhajan Lal
Hisar
HJC (BL)
5.
Arvind Kumar Sharma
Karnal
INC
6.
Malik,Shri Jitender Singh
Sonipat
INC
7.
Deepender Singh
Rohtak
INC
8.
Shruti Choudhry
Bhiwani-Mahendragarh
INC
9.
Inderjit Singh
Gurgaon
INC
10.
Avtar Singh Bhadana
Faridabad
INC
Himachal Pradesh
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Dr. Rajan Sushant
Kangra
BJP
2.
Virbhadra Singh
Mandi
INC
3.
Anurag Singh Thakur
Hamirpur
BJP
4.
Virender Kashyap
Shimla
BJP
Jammu & Kashmir
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Sharief Ud Din Shariq
Baramulla
J&KNC
2.
Farooq Abdullah
Srinagar
J&KNC
3.
Mirza Mehboob Beg
Anantnag
J&KNC
4.
Hassan Khan
Ladakh
Independent
5.
Ch. Lal Singh
Udhampur
INC
6.
Madan Lal Sharma
Jammu
INC
Jharkhand
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Devidhan Besra
Rajmahal
BJP
2.
Shibu Soren
Dumka
JMM
3.
Nishikant Dubey
Godda
BJP
4.
Inder Singh Namdhari
Chatra
Independent
5.
Babulal Marandi
Kodarma
JVM (Prajatantrik)
6.
Ravindra Kumar Pandey
Giridih
BJP
7.
Pashupati Nath Singh
Dhanbad
BJP
8.
Subodh Kant Sahay
Ranchi
INC
9.
Arjun Munda
Jamshedpur
BJP
10.
Madhu Kora
Singhbhum
Independent
11.
Karia Munda
Khunti
BJP
12.
Sudarshan Bhagat
Lohardaga
BJP
13.
Kameshwar Baitha
Palamau
JMM
14.
Yashwant Sinha
Hazaribagh
BJP
Karnataka
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Katti Ramesh Vishwanath
Chikkodi
BJP
2.
Angadi Suresh Channabasappa
Belgaum
BJP
3.
Gaddigoudar P.C.
Bagalkot
BJP
4.
Ramesh Chandappa Jigajinagi
Bijapur
BJP
5.
Mallikarjun Kharge
Gulbarga
INC
6.
Pakkirappa. S.
Raichur
BJP
7.
N. Dharam Singh
Bidar
INC
8.
Shivaramagouda Shivanagouda
Koppal
BJP
9.
J. Shantha
Bellary
BJP
10.
Udasi Shivkumar Chanabasappa
Haveri
BJP
11.
Pralhad Joshi
Dharwad
BJP
12.
Kannada Anantkumar Hegde
Uttara
BJP
13.
Siddeswara G. M.
Davanagere
BJP
14.
Yeddyurappa,Shri Raghavendra
Shimoga
BJP
15.
Chikmagalur D.V.Sadananda Gowda
Udupi
BJP
16.
H. D. Devegowda
Hassan
JD (S)
17.
Kannada Nalin Kumar Kateel
Dakshina
BJP
18.
Janardhana Swamy
Chitradurga
BJP
19.
G.S. Basavaraj
Tumkur
BJP
20.
N Cheluvaraya Swamy
Mandya
JD (S)
21.
Adagur H Vishwanath
Mysore
INC
22.
R.Dhruvanarayana
Chamarajanagar
INC
23.
H. D. Kumaraswamy
Bangalore Rural
JD (S)
24.
D. B. Chandre Gowda
Bangalore North
BJP
25.
P. C. Mohan
Bangalore Central
BJP
26.
Ananth Kumar
Bangalore South
BJP
27.
M.Veerappa Moily
Chikkballapur
INC
28.
K. H. Muniyappa
Kolar
INC
Kerala
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
P Karunakaran
Kasaragod
CPI (M)
2.
K. Sudhakaran
Kannur
INC
3.
Mullappally Ramachandran
Vadakara
INC
4.
M.I. Shanavas
Wayanad
INC
5.
M. K. Raghavan
Kozhikode
INC
6.
E. Ahamed
Malappuram
MLKSC
7.
E.T. Muhammed Basheer
Ponnani
MLKSC
8.
M. B. Rajesh
Palakkad
CPI (M)
9.
P.K Biju
Alathur
CPI (M)
10.
P C Chacko
Thrissur
INC
11.
K.P. Dhanaplan
Chalakudy
INC
12.
Prof. K V Thomas
Ernakulam
INC
13.
Adv. P. T. Thomas
Idukki
INC
14.
Jose K.Mani (Karingozheckal)
Kottayam
KEC (M)
15.
K. C. Venugopal
Alappuzha
INC
16.
Kodikkunnil Suresh
Mavelikkara
INC
17.
Anto Antony Punnathaniyil
Pathanamthitta
INC
18.
Kurup,Shri N. Peethambara
Kollam
INC
19.
Adv. A Sampath
Attingal
CPI (M)
20.
Shashi Tharoor
Thiruvananthapuram
INC
Lakshadweep
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Muhammed Hamdulla Sayeed A.B
Lakshadweep
INC
Madhya Pradesh
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Narendra Singh Tomar
Morena
BJP
2.
Ashok Argal
Bhind
BJP
3.
Yashodhara Raje Scindia
Gwalior
BJP
4.
Jyotiraditya Madhavrao Scindia
Guna
INC
5.
Bhupendra Singh
Sagar
BJP
6.
Virendra Kumar
Tikamgarh
BJP
7.
Shivraj Bhaiya
Damoh
BJP
8.
Jeetendra Singh Bundela
Khajuraho
BJP
9.
Ganesh Singh
Satna
BJP
10.
Deoraj Singh Patel
Rewa
BSP
11.
Govind Prasad Mishra
Sidhi
BJP
12.
Rajesh Nandini Singh
Shahdol
INC
13.
Rakesh Singh
Jabalpur
BJP
14.
Basori Singh Masram
Mandla
INC
15.
K. D. Deshmukh
Balaghat
BJP
16.
Kamal Nath
Chhindwara
INC
17.
Uday Pratap Singh
Hoshangabad
INC
18.
Sushma Swaraj
Vidisha
BJP
19.
Kailash Joshi
Bhopal
BJP
20.
Narayan Singh Amlabe
Rajgarh
INC
21.
Sajjan Singh Verma
Dewas
INC
22.
Guddu Premchand
Ujjain
INC
23.
Meenakshi Natrajan
Mandsour
INC
24.
Kantilal Bhuria
Ratlam
INC
25.
Gajendra Singh Rajukhedi
Dhar
INC
26.
Sumitra Mahajan (Tai)
Indore
BJP
27.
Makhansingh Solanki
Khargone
BJP
28.
Arun Subhashchandra Yadav
Khandwa
INC
29.
Jyoti Dhurve
Betul
BJP
Maharashtra
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Gavit Manikrao Hodlya
Nandurbar
INC
2.
Sonawane Pratap Narayanrao
Dhule
BJP
3.
A.T. Nana Patil
Jalgaon
BJP
4.
Haribhau Madhav Jawale
Raver
BJP
5.
Jadhav Prataprao Ganpatrao
Buldhana
Shiv sena
6.
Dhotre Sanjay Shamrao
Akola
BJP
7.
Adsul Anandrao Vithoba
Amravati
Shiv sena
8.
Datta Meghe
Wardha
INC
9.
Wasnik Mukul Balkrishna
Ramtek
INC
10.
Muttemwar Vilasrao Baburaoji
Nagpur
INC
11.
Patel Praful Manoharbhai
Bhandara - Gondiya
NCP
12.
Kowase,Shri Marotrao Sainuji
Gadchiroli-Chimur
INC
13.
Ahir Hansaraj Gangaram
Chandrapur
BJP
14.
Bhavana Gawali (Patil)
Yavatmal-Washim
Shivsena
15.
Subhash Bapurao Wankhede
Hingoli
Shivsena
16.
Khatgaonkar Patil Bhaskarrao Bapurao
Nanded
INC
17.
Dudhgaonkar Ganeshrao Nagorao
Parbhani
Shivsena
18.
Danve Raosaheb Dadarao
Jalna
BJP
19.
Chandrakant Khaire
Aurangabad
Shivsena
20.
Chavan Harishchandra Deoram
Dindori
BJP
21.
Sameer Bhujbal
Nashik
NCP
22.
Jadhav Baliram Sukur
Palghar
BVA
23.
Taware ,Shri Suresh Kashinath
Bhiwandi
INC
24.
Anand Prakash Paranjape
Kalyan
Shiv Sena
25.
Dr. Sanjeev Ganesh Naik
Thane
NCP
26.
Sanjay Brijkishorilal Nirupam
Mumbai North
INC
27.
Ad.Kamat Gurudas Vasant
Mumbai North West
INC
28.
Sanjay Dina Patil
Mumbai North East
NCP
29.
Dutt Priya Sunil
Mumbai North Central
INC
30.
Eknath M. Gaikwad
Mumbai South Central
INC
31.
Deora Milind Murli
Mumbai South
INC
32.
Anant Geete
Raigad
Shiv sena
33.
Babar Gajanan Dharmshi
Maval
Shiv sena
34.
Kalmadi Suresh
Pune
INC
35.
Sule Smt. Supriya Sadanand
Baramati
NCP
36.
Adhalrao Shivaji Dattatray
Shirur
Shiv sena
37.
Gandhi Dilipkumar Mansukhlal
Ahmadnagar
BJP
38.
Wakchaure Bhausaheb Rajaram
Shirdi
Shiv sena
39.
Munde Gopinathrao Pandurang
Beed
BJP
40.
Patil Padamsinha Bajirao
Osmanabad
NCP
41.
Awale Jaywant Gangaram
Latur
INC
42.
Shinde Sushilkumar Sambhajirao
Solapur
INC
43.
Pawar Sharadchandra Govindrao
Madha
NCP
44.
Pratik Prakashbapu Patil
Sangli
INC
45.
S C U Pratapsinhmaharaj
Satara
NCP
46.
Dr.Nilesh Narayan Rane
Ratnagiri - Sindhudurg
INC
47.
Sadashivrao Dadoba Mandlik
Kolhapur
Independent
48.
Shetti Raju Alias Devappa Anna
Hatkanangle
SWP
Manipur
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Dr. Thokchom Meinya
Inner Manipur
INC
2.
Thangso Baite
Outer Manipur
INC
Meghalaya
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Vincent H Pala
Shillong
INC
2.
Agatha K. Sangma
Tura
NCP
Mizoram
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
C. L. Ruala
Mizoram
INC
Nagaland
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
C.M. Chang
Nagaland
NPF
NCT Of Delhi
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Kapil Sibal
Chandni Chowk
INC
2.
Jai Prakash Agarwal
North East Delhi
INC
3.
Sandeep Dikshit
East Delhi
INC
4.
Ajay Makan
New Delhi
INC
5.
Krishna Tirath
North West Delhi
INC
6.
Mahabal Mishra
West Delhi
INC
7.
Ramesh Kumar
South Delhi
INC
Orissa
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Sanjay Bhoi
Bargarh
INC
2.
Hemanand Biswal
Sundargarh
INC
3.
Amarnath Pradhan
Sambalpur
INC
4.
Yashbant Narayan Singh Lagur
Keonjhar
BJD
5.
Laxman Tudu
Mayurbhanj
BJD
6.
Srikant Kumar Jena
Balasore
INC
7.
Arjun Charan Sethi
Bhadrak
BJD
8.
Mohan Jena
Jajpur
BJD
9.
Tathagata Satpathy
Dhenkanal
BJD
10.
Kalikesh Narayan Singh Deo
Bolangir
BJD
11.
Bhakta Charan Das
Kalahandi
INC
12.
Pradeep Kumar Majhi
Nabarangpur
INC
13.
Rudramadhab Ray
Kandhamal
BJD
14.
Bhartruhari Mahtab
Cuttack
BJD
15.
Baijayant Panda
Kendrapara
BJD
16.
Bibhu Prasad Tarai
Jagatsinghpur
CPI
17.
Pinaki Misra
Puri
BJD
18.
Prasanna Kumar Patasani
Bhubaneswar
BJD
19.
Nityananda Pradhan
Aska
BJD
20.
Sidhant Mohapatra
Berhampur
BJD
21.
Jayaram Pangi
Koraput
BJD
Puducherry
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Narayanasamy
Puducherry
INC
Punjab
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Partap Singh Bajwa
Gurdaspur
INC
2.
Navjot Singh Sidhu
Amritsar
BJP
3.
Dr. Rattan Singh Ajnala
Khadoor Sahib
SAD
4.
Mohinder Singh Kaypee
Jalandhar
INC
5.
Santosh Chowdhary
Hoshiarpur
INC
6.
Ravneet Singh
Anandpur Sahib
INC
7.
Manish Tewari
Ludhiana
INC
8.
Sukhdev Singh
Fatehgarh Sahib
INC
9.
Paramjit Kaur Gulshan
Faridkot
SAD
10.
Sher Singh Ghubaya
Ferozpur
SAD
11.
Harsimrat Kaur Badal
Bathinda
SAD
12.
Vijay Inder Singla
Sangrur
INC
13.
Preneet Kaur
Patiala
INC
Rajasthan
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Bharat Ram Meghwal
Ganganagar
INC
2.
Arjun Ram Meghwal
Bikaner
BJP
3.
Ram Singh Kaswan
Churu
BJP
4.
Sheesh Ram Ola
Jhunjhunu
INC
5.
Mahadev Singh
Sikar
INC
6.
Lal Chand Kataria
Jaipur Rural
INC
7.
Mahesh Joshi
Jaipur
INC
8.
Jitendra Singh
Alwar
INC
9.
Ratan Singh
Bharatpur
INC
10.
Khiladi Lal Bairwa
Karauli-Dholpur
INC
11.
Meena,Dr. Kirodilal
Dausa
Independent
12.
Meena, Shri Namo Narain
Tonk-Sawai Madhopur
INC
13.
Sachin Pilot
Ajmer
INC
14.
Dr. Jyoti Mirdha
Nagaur
INC
15.
Badri Ram Jakhar
Pali
INC
16.
Chandresh Kumari
Jodhpur
INC
17.
Harish Choudhary
Barmer
INC
18.
Devji Patel
Jalore
BJP
19.
Raghuvir Singh Meena
Udaipur
INC
20.
Tarachand Bhagora
Banswara
INC
21.
Dr.Girija Vyas
Chittorgarh
INC
22.
Gopal Singh
Rajsamand
INC
23.
Dr. C. P. Joshi
Bhilwara
INC
24.
Ijyaraj Singh
Kota
INC
25.
Dushyant Singh
Jhalawar Baran
BJP
Sikkim
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Prem Das Rai
Sikkim
SDF
Tamil Nadu
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Venugopal P
Thiruvallur
AIADMK
2.
Elangovan T.K.S
Chennai North
DMK
3.
Rajendran C
Chennai South
AIADMK
4.
Dayanidhi Maran
Chennai Central
DMK
5.
Baalu T R
Sriperumbudur
DMK
6.
Viswanathan P.
Kancheepuram
INC
7.
Jagathrakshakan
Arakkonam
DMK
8.
Abdulrahman
Vellore
DMK
9.
Sugavanam. E. G
Krishnagiri
DMK
10.
Thamaraiselvan. R
Dharmapuri
DMK
11.
Venugopal. D
Tiruvannamalai
DMK
12.
Krishnasamy M
Arani
INC
13.
Anandan M
Viluppuram
AIADMK
14.
Sankar Adhi
Kallakurichi
DMK
15.
Semmalai S
Salem
AIADMK
16.
Gandhiselvan.S
Namakkal
DMK
17.
Ganeshamurthi.A Marumalarchi
Erode
DMK
18.
Sivasami C
Tiruppur
AIADMK
19.
Raja A
Nilgiris
DMK
20.
Natarajan.P.R
Coimbatore
CPI (M)
21.
Sugumar K.
Pollachi
AIADMK
22.
Chitthan N S V
Dindigul
INC
23.
Tambi durai M.
Karur
AIADMK
24.
Kumar P.
Tiruchirappalli
AIADMK
25.
Napoleon D
Perambalur
DMK
26.
Alagiri S
Cuddalore
INC
27.
Thirumaavalavan Thol
Chidambaram
VCK
28.
Manian O.S
Mayiladuthurai
AIADMK
29.
Vijayan A K S
Nagapattinam
DMK
30.
Palanimanickam.S. S.
Thanjavur
DMK
31.
Chidambaram P
Sivaganga
INC
32.
Alagiri M K
Madurai
DMK
33.
Aaron Rashid.J.M
Theni
INC
34.
Manicka Tagore
Virudhunagar
INC
35.
J. K. Ritheesh. K
Ramanathapuram
DMK
36.
Jeyadurai.S.R
Thoothukkudi
DMK
37.
Lingam P
Tenkasi
CPI
38.
Ramasubbu S. S.
Tirunelveli
INC
39.
Helen Davidson J
Kanniyakumari
DMK
Tripura
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Khagen Das
Tripura West
CPI (M)
2.
Baju Ban Riyan
Tripura East
CPI (M)
Uttar Pradesh
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Jagdish Singh Rana
Saharanpur
BSP
2.
Tabassum Begum
Kairana
BSP
3.
Kadir Rana
Muzaffarnagar
BSP
4.
Sanjay Singh Chauhan
Bijnor
RLD
5.
Yashvir Singh
Nagina
SP
6.
Mohammed Azharuddin
Moradabad
INC
7.
Jaya Prada Nahata
Rampur
SP
8.
Dr. Shafiqur Rahman Barq
Sambhal
BSP
9.
Devendra Nagpal
Amroha
RLD
10.
Rajendra Agarwal
Meerut
BJP
11.
Ajit Singh
Baghpat
RLD
12.
Rajnath Singh
Ghaziabad
BJP
13.
Surendra Singh Nagar
Gautam Buddh Nagar
BSP
14.
Kamlesh
Bulandshahr
SP
15.
Raj Kumari Chauhan
Aligarh
BSP
16.
Sarika Singh
Hathras
RLD
17.
Jayant Chaudhary
Mathura
RLD
18.
Dr. Ramshankar
Agra
BJP
19.
Seema Upadhyay
Fatehpur Sikri
BSP
20.
Shri Raj Babbar
Firozabad
INC
21.
Mulayam Singh Yadav
Mainpuri
SP
22.
Kalyan Singh
Etah
Independent
23.
Dharmendra Yadav
Badaun
SP
24.
Menka Gandhi
Aonla
BJP
25.
Praveen Singh Aron
Bareilly
INC
26.
Feroze Varun Gandhi
Pilibhit
BJP
27.
Mithlesh
Shahjahanpur
SP
28.
Zafar Ali Naqvi
Kheri
INC
29.
Kunwar Jitin Prasada
Dhaurahra
INC
30.
Kaisar Jahan
Sitapur
BSP
31.
Usha Verma
Hardoi
SP
32.
Ashok Kumar Rawat
Misrikh
BSP
33.
Annu tandon
Unnao
INC
34.
Sushila Saroj
Mohanlalganj
SP
35.
Lal Ji Tandon
Lucknow
BJP
36.
Sonia Gandhi
Rae Bareli
INC
37.
Rahul Gandhi
Amethi
INC
38.
Dr. Sanjay Singh
Sultanpur
INC
39.
Rajkumari Ratna Singh
Pratapgarh
INC
40.
Salman Khursheed
Farrukhabad
INC
41.
Katheria,Shri Premdas
Etawah
SP
42.
Akhilesh Yadav
Kannauj
SP
43.
Sri Prakash Jaiswal
Kanpur
INC
44.
Rajaram Pal
Akbarpur
INC
45.
Ghansyam Anuragi
Jalaun
SP
46.
Pradeep Kumar Jain (Aditya)
Jhansi
INC
47.
Vijay Bahadur Singh
Hamirpur
BSP
48.
R. K. Singh Patel
Banda
SP
49.
Rakesh Sachan
Fatehpur
SP
50.
Shailendra Kumar
Kaushambi
SP
51.
Kapil Muni Karwariya
Phulpur
BSP
52.
Kunwar Rewati Raman Singh
Allahabad
SP
53.
P. L. Punia
Barabanki
INC
54.
Nirmal Khatri
Faizabad
INC
55.
Rakesh Pandey
Ambedkar Nagar
BSP
56.
Kamal Kishor
Bahraich
INC
57.
Brijbhushan Sharan Singh
Kaiserganj
SP
58.
Pandey,Dr. Vinay Kumar
Shrawasti
INC
59.
Beni Prasad Verma
Gonda
INC
60.
Jagdambika Pal
Domariyaganj
INC
61.
Arvind Kumar Chaudhary
Basti
BSP
62.
Tiwari ,Shri Bhismshankar, Alias Kushal
Sant Kabir Nagar
BSP
63.
Harsh Vardhan
Maharajganj
INC
64.
Adityanath Yogi Shri
Gorakhpur
BJP
65.
Ratanjeet Pratap Narayan Singh
Kushi Nagar
INC
66.
Gorakh Prasad Jaiswal
Deoria
BSP
67.
Kamlesh Paswan
Bansgaon
BJP
68.
Dr. Baliram
Lalganj
BSP
69.
Ramakant Yadav
Azamgarh
BJP
70.
Dara Singh Chauhan
Ghosi
BSP
71.
Ramashankar Rajbhar
Salempur
BSP
72.
Neeraj Shekhar
Ballia
SP
73.
Dhananjay Singh
Jaunpur
BSP
74.
Tufani Saroj
Machhlishahr
SP
75.
Radhey Mohan Singh
Ghazipur
SP
76.
Dr. Murli Manohar Joshi
Varanasi
BJP
77.
Gorakhnath
Bhadohi
BSP
78.
Bal Kumar Patel
Mirzapur
SP
79.
Pakauri Lal
Robertsganj
SP
80.
Ramkishun, Shri
Chandauli
SP
Uttarakhand
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Vijay Bahuguna
Tehri Garhwal
INC
2.
Satpal Maharaj
Garhwal
INC
3.
Pradeep Tamta
Almora
INC
4.
K. C. Singh Baba
Nainital-Udhamsingh Nagar
INC
5.
Harish Rawat
Hardwar
INC
West Bengal
S No.
Name of Member
Constituency
Party
Phone Number
Residential
Address &
E-Mail
1.
Nripendra Nath Roy
Cooch Behar
AIFB
2.
Manohar Tirkey
Alipurduars
RSP
3.
Mahendra Kumar Roy
Jalpaiguri
CPI (M)
4.
Jaswant Singh
Darjeeling
BJP
5.
Deepa Dasmunsi
Raiganj
INC
6.
Prasanta Kumar Majumdar
Balurghat
RSP
7.
Mausam Noor
Maldaha Uttar
INC
8.
Abu Hasem Khan Choudhury
Maldaha Dakshin
INC
9.
Pranab Mukherjee
Jangipur
INC
10.
Adhir Ranjan Chowdhury
Baharampur
INC
11.
Abdul Mannan Hossain
Murshidabad
INC
12.
Tapas Paul
Krishnanagar
AITC
13.
Sucharu Ranjan Haldar
Ranaghat
AITC
14.
Gobinda Chandra Naskar
Bangaon
AITC
15.
Dinesh Trivedi
Barrackpore
AITC
16.
Saugata Ray
Dum Dum
AITC
17.
Kakali Ghosh Dastidar
Barasat
AITC
18.
S. k. Nurul Islam
Basirhat
AITC
19.
Dr. Tarun Mondal
Jaynagar
Independent
20.
Choudhury Mohan Jatua
Mathurapur
AITC
21.
Somendra Nath Mitra
Diamond Harbour
AITC
22.
Kabir Suman
Jadavpur
AITC
23.
Mamata Banerjee
Kolkata Dakshin
AITC
24.
Sudip Bandyopadhyay
Kolkata Uttar
AITC
25.
Ambica Banerjee
Howrah
AITC
26.
Sultan Ahmed
Uluberia
AITC
27.
Kalyan Banerjee
Srerampur
AITC
28.
Dr. Ratna De(Nag)
Hooghly
AITC
29.
Malik Sakti Mohan
Arambagh
CPI (M)
30.
Adhikari Suvendu
Tamluk
AITC
31.
Adhikari Sisir Kumar
Kanthi
AITC
32.
Gurudas Dasgupta
Ghatal
CPI
33.
Pulin Bihari Baske
Jhargram
CPI (M)
34.
Prabodh Panda
Medinipur
CPI
35.
Narahari Mahato
Purulia
AIFB
36.
Acharya Basudeb
Bankura
CPI (M)
37.
Susmita Bauri
Bishnupur
CPI (M)
38.
Purba Anup Kumar Saha
Bardhaman
CPI (M)
39.
S. k. Saidul Haque
Burdwan - Durgapur
CPI (M)
40.
Bansagopal Chowdhury
Asansol
CPI (M)
41.
Doctor Ram Chandra Dome
Bolpur
CPI (M)
42.
Satabdi Roy
Birbhum
AITC